Szkoła Podstawowa w Nowym Brzesku
Szkoła promująca zdrowie

certyf szk prom zdrowie


Sprawozdanie z realizacji działań w zakresie projektu

kliknij TU aby pobrać prezentację €ž


logo_akcja_3                           powiat_proszowicki                          grants


Żyjmy zdrowo na sportowo - realizujemy powiatowy projekt z Funduszy Norweskich

 

        W Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Nowym Brzesku zrealizowano projekt pn. „Promocja zdrowia poprzez wdrożenie programów profilaktycznych, w tym badań przesiewowych i diagnostyki oraz działań edukacyjnych o tematyce zdrowotnej w celu zmniejszenia poziomu zachorowalności i śmiertelności z powodu nowotworów płuc i oskrzeli w powiecie proszowickim. Program PL13 Ograniczenie społecznych nierówności w zdrowiu”. Projekt był zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Proszowicach a dofinansowany przez Norweski Mechanizm Finansowy.

 

Na potrzeby projektu został założony portal „Żyjmy zdrowo na sportowo” dla wszystkich uczestników projektu oraz specjalna aplikacja zdrowotna na smartfony, przypominająca dzieciom o zdrowych nawykach żywieniowych i sportowych. 

We wszystkich klasach szkoły podstawowej prowadzono zajęcia edukacyjne dotyczące zdrowego odżywiania oraz uprawiania sportu pt. ,,Dbam o to co jem i jak spędzam czas” oraz uświadamiające zagrożenia i choroby odnikotynowe: Nie pal i nie truj innych! / Palenie nie jest modne / Palenie szkodzi!/ Papierosom powiedz NIE! /Papieros Twój wróg! Podczas tych zajęć uczniowie pracowali w grupach wykonując przydzielone zadania, plakaty, odgrywali scenki.
Do przeprowadzenia warsztatów zostały przygotowane scenariusze lekcji dla nauczycieli a dla dzieci materiały piśmiennicze.

 

Dodatkowo w szkoła otrzymała tablicę multimedialną, laptop i rzutnik. Wyposażenie to znajduje się w sali edukacji prozdrowotnej wraz z piramidą zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej oraz specjalną podświetlaną gablotą jak również maskotką projektu. W celu promowania sportu otrzymaliśmy zestaw piłek, koszulek sportowych oraz rakietek tenisowych z zestawem piłeczek. Młodsi uczniowie otrzymali materiały edukacyjne w postaci książeczek „Żyjmy zdrowo na sportowo” i „Zdrowe łamigłówki” a starsi ulotki o tematyce zdrowotnej. Na zakończenie projektu zorganizowany został konkurs plastyczny dla dzieci o tematyce prozdrowotnej.
Zwycięzcy pojechali na wycieczkę do zakładu produkującego zdrową żywność.
Wszyscy uczestnicy projektu otrzymali pamiątkowe dyplomy, naklejki i breloczki dla najmłodszych przygotowane są jeszcze magnetyczne plany lekcji.

 

Serdecznie dziękujemy za udział w projekcie i otrzymane materiały.

 

Tekst i foto: Edukator prozdrowotny Ewa Skóra

 


 Wyróżnienie w Powiatowym Konkursie Plastycznym

Państwowego Inspektora Sanitarnego w Proszowicach

na plakat pt. "Nie pal przy mnie, proszę"


Zdrowe odżywianie - Projekty kulinarne w klasach szóstych

Uczniowie klas szóstych uczestniczyli w realizacji cyklu zajęć dotyczących zdrowego odżywiania. Pracowali oni w kilkuosobowych grupach. Samodzielnie opracowali i rozdzielili na członków grupy potrzebne składniki. Na zajęciach pod opieką nauczyciela wykonywali kanapki, sałatki i owocowe szaszłyki. Gotowymi potrawami powstałymi w trakcie zajęć częstowali kolegów i nauczycieli. 
W rezultacie zajęć powstały naprawdę smaczne i zdrowe potrawy zawierające dużo witamin, składników mineralnych błonnika oraz przeciwutleniaczy. Takie zajęcia są doskonałym sposobem na promowanie zasad zdrowego odżywiania w praktyce, co w naszej szkole - Szkole Promującej Zdrowie jest bardzo istotne.Więcej informacji
o naszych bieżących projektach i akcjach prozdrowotnych znajdziecie
w zakładkach na nszaj stronie:  "Aktualności" oraz "Projekty certyfikaty"