Szkoła Podstawowa w Nowym Brzesku
Aktualności


Igrzyska Mikołajkowe w klasie Va  

Z okazji Mikołajek w klasie Va w czasie godziny wychowawczej odbyły się konkursy i zabawy integracyjne. Z inicjatywą zorganizowania igrzysk wyszedł uczeń - Eryk Cichy, który nie tylko samodzielnie przygotował medale czekające na wszystkich uczestników, ale także opracował regulamin, zestaw konkurencji dla zawodników i zachęcił do zakupu nagród sponsora, czyli Klasową Radę Rodziców.

Na początku odbyło się losowanie dwóch drużyn. Z przepastnej czerwonej czapki Mikołaja uczniowie wyciągali czerwone lub zielone piłeczki. Grupa licząca ośmioro zawodników wybierała sobie kapitana, który podejmował kluczowe decyzje i koordynował wykonywanie poszczególnych zadań. Każdy zawodnik mógł wystąpić tylko w jednym współzawodnictwie, więc realizację zadań trzeba było zaplanować jako projekt grupowy. Oceną poprawności wykonania zadań zajęło się jury w składzie: Eryk Cichy, Alicja Sendek, Julia Wilkosz.

Czekało pięć dyscyplin, jak pięć kół olimpijskich.

Pierwszymi konkurencjami były dwa quizy wiedzy:
- z języka polskiego na znajomość treści lektury „W pustyni i w puszczy” H. Sienkiewicza (pytania maiły różny stopień trudności i szczegółowości, oczywiście, że były też podchwytliwe zagadki),
- z matematyki: podwójne układanie domina ułamkowego na sumę i różnicę ułamków zwykłych.

Następne miały być dwie dyscypliny sprawnościowe, ale okazało się, że mogliśmy zorganizować tylko jedną z nich – kapki piłkarskie – kto więcej razy podbije piłkę nogą. Ale i tak emocje były bardzo napięte, do tego stopnia, że konieczne było dyscyplinowanie zawodników i przypominanie o postawie fair play.

Ostatnia była konkurencja artystyczna, czyli pokaz mody – przy dźwiękach rytmicznej muzyki drużyny zaprezentowały na wybiegu strój postaci historycznej i strój postaci fantastycznej. Z zestawów kostiumów teatralnych udało się stworzyć Zawiszę Czarnego, św. Józefa, jednorożca oraz bardzo śmiesznego Kopciuszka, który gubił swoje buty.

Ogromną niespodzianką w dniu zawodów był „posiłek regeneracyjny” czyli wizyta Mamy Alana, która przyniosła dla wszystkich dzieci potrawy z orientalnego „Bistro Alanya”: turecką pizzę i shoarmę. Dania serwowane przez prawdziwego tureckiego kucharza bardzo wszystkim smakowały.

W klasowych Igrzyskach Mikołajkowych zwyciężyła drużyna ZIELONYCH (kpt. Wiktoria Poszwa), a drugie miejsce uzyskała drużyna CZERWONYCH (kpt. Alan Mucharski). Na szyjach uśmiechniętych zawodników zawisły medale, a w ich rękach pojawiły się pyszne mleczne czekolady – bo Mikołaj wiedział co dobre i nikomu nie zostawił rózgi ;) Każdy uczeń otrzymał pochwałę z zachowania za dzielną walkę oraz wspaniałą współpracę grupową. Na koniec zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie :)


Serdecznie dziękuję niezastąpionemu Erykowi za pomysł, ogromne zaangażowanie i trud poniesiony w realizację tego przedsięwzięcia, Pani Jagodzie Wędel za konsultację pytań z języka polskiego, Mamie Alana za pyszny poczęstunek oraz Mamie Eryka za wsparcie organizacyjne, wszelką życzliwość i czas poświęcony dla dzieci.

Wych. Alicja Sendek






Pani Kasia - nauczycielka na medal


Gala dla „Nauczycieli na medal”

Zakończyła się akcja „Nauczyciel na Medal”, której celem było wyłonienie najbardziej cenionych i lubianych pedagogów z Małopolski. Kampania ta była zorganizowana pod honorowym patronatem Jacka Krupy, marszałka województwa małopolskiego, i prof. Kazimierza Karolczaka, rektora Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Akcja miała za zadanie wyszukanie nauczycieli wyjątkowych, którzy poza wiedzą i doświadczeniem mają umiejętność nawiązywania relacji z uczniami, budowania u nich autorytetu i szacunku, umiejętność bycia jednocześnie ich opiekunem, liderem, ale i przyjacielem.

Laureaci z poszczególnych powiatów województwa małopolskiego odbierali dyplomy, medale i nagrody podczas Kongresu Edukacyjnego, który odbył się na Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie w dniu 8 grudnia.

W powiecie proszowickim w kategorii klasy IV-VII pierwsze miejsce otrzymała Pani Anita Paluch ze szkoły w Kościelcu a drugie miejsce zajęła Pani Katarzyna Porębska ze Szkoły w Nowym Brzesku. Pani Katarzyna otrzymała dyplom od Marszałka Województwa Małopolskiego oraz wzięła udział specjalistycznym szkoleniu FlexiForm Day Edukacja.

Gratulacje dla Pani Kasi oraz życzenia dalszych sukcesów.

20171208_142625


[Tekst i foto: nadesłane przez p. Marzenę Sobczyk]

kasia dyplom




Wizyta Św. Mikołaja i jego pomocników

6 XII do naszej szkoły przybył Św. Mikołaj z workiem przepysznych pierników. To znak, że wszyscy byliśmy wystarczajaco grzeczni. Cóż to był za słodki dzień!



Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii :)



[Foto: Als, P. Kwiatek]






Wyniki szkolnego etapu Małopolskiego Konkursu Humanistycznego


W czwartek: 23. listopada w naszej szkole odbył się szkolny etap Małopolskiego Konkursu Humanistycznego organizowanego przez Małopolskiego Kuratora Oświaty w Krakowie.
Wzięło w nim udział dziewięcioro ucznów.

Oto najlepsze wyniki:
Laura Miska z kl. VIIa - 42/60 punktów - 70%
Nikola Garbarz z kl. VIIa - 31/60 punktów - 52%
Jan Melczewski z kl. VIIb – 25/60 punktów - 42%
Kinga Kijowska z kl. VI - 22/60 punktów – 36%

Zgodnie z Regulaminem Konkursu do etapu rejonowego przechodzą uczniowie, którzy uzyskali powyżej 55% zdobytych punktów
Organizator zastrzega sobie jednak prawo do zmiany Regulaminy,
a więc trzymamy kciuki za Laurę!


[Tekst: E. Kiszka]





 Wyprawa najmłodszych - Miechów i Niezwojowice

Klasa II i przedszkolna grupa V poznawali proces technologiczny produkcji bombek choinkowych. Dzieci Uczestniczyły w warsztatach plastycznych i kazde miało okazję samodzielnie udekorować własną bombkę choinkową. W miechowskiej fabryce "Decora" dzieci mogły zrobić też samodzielnie zakupy wybierając najpiękniejsze ozdoby choinkowe.
Drugim miejscem, które odwiedziliśmy w czasie naszej wycieczki była zagroda edukacyjna "Pszczóki".  Tam dzieci piekły i dekorowały miodowe pierniczki na choinkę, potem na podstawie makiety i opowieści przewodnika poznawały życie pszczół - pożyecznych owadów społecznych. Pod czujnym okiem pszczelarza dzieci składały ule wkładając odpowiednie ramki na wosk i miód.
Kolejna atrakcją zagrody była starodawna sala lekcyjna wyposażona w ławki z czasów szkoły do,  której chodzili nasi pradziadowie. Dzieci uczyły się kaligrafować prawdziwymi gęsimi piórami i tuszem. Dawnego klimatu dopełnił poczęstunek złożony ze zdrowych polskich chipsów - krążków suszonych jabłek.