Szkoła Podstawowa w Nowym Brzesku
Aktualności

Historia Gimnazjum


Gimnazjum w Nowym Brzesku rozpoczęło swoja działalność 1 września 1999 roku tak jak większość gimnazjów w Polsce po wprowadzeniu reformy oświatowej i zmianie struktury szkół w Polsce. Od początku swojego istnienia było to gimnazjum dwuoddziałowe. W pierwszych dwóch latach Dyrektorem Gimnazjum i Szkoły Podstawowej była Pani Urszula Trzepałka.

Od 1 września 2001 r.po wygraniu konkursu na stanowisko Dyrektora Gimnazjum została powołana Pani Dyrektor Anna Gładysz, która obowiązki Dyrektora Gimnazjum pełniła do roku 2010.

Przez 11 lat Gimnazjum stanowiło oddzielną szkołę z siedzibą na II piętrze starszej części budynku z wejściem od ulicy Krakowskiej – (obecnie wejście na stołówkę) . Szatnia Gimnazjum znajdowała się w suterenach w miejscu gdzie obecnie znajdują się pompy ciepła. Społeczność gimnazjalna w tamtych latach była oddzielona od Szkoły Podstawowej kratą metalową, która znajdowała się na głównej klatce schodowej na poziomie pierwszego piętra. To był czas rozdzielania młodzieży gimnazjalnej od dzieci szkoły podstawowej. Z perspektywy czasu widzimy jak to się zmieniało. Od roku 2004 Gimnazjum ma nadane imię Bohaterów Ziemi Nowobrzeskiej a od 2010 po zmianie sieci szkół w naszej Gminie weszło w skład Zespołu Przedszkolno – Szkolnego w Nowym Brzesku.

Przypomnijmy kilka faktów statystycznych. 1 września 1999roku zapisanych do gimnazjum zostaje 58 uczniów. Klasy pierwsze liczą więc 30 i 28 osób. Od września 2001 roku Gimnazjum ma już wszystkie klasy od I do III czyli 6 oddziałów. Liczba uczniów Gimnazjum wynosi wtedy 160. Natomiast w roku 2016/17 czyli ostatnim roku kiedy istnieją jeszcze wszystkie klasy Gimnazjum liczba uczniów Gimnazjum wynosi 99. I na koniec ciekawostka - Gimnazjum w Nowym Brzesku ukończyło 764 uczniów, tylu mamy absolwentów i liczba ta przechodzi do Historii.

Od 1 września 2019 roku zgodnie z przepisami oświatowymi Gimnazja zostają całkowicie zlikwidowane. W naszym Zespole Przedszkolno – Szkolnym zostają Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej oraz Przedszkole Samorządowe.



[Tekst: M. Doniec]


WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO

z okazji Święta Patronki Marii Konopnickiej

w kategorii klas I-III

Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie ilustracji okładki dowolnej książki Marii Konopnickiej.

I MIEJSCE: Laura Czajka kl. Ia

II MIEJSCE: Antoni Kudelski kl. IIa

III MIEJSCE: Malwina Jędrosz kl. IIa

WYRÓŻNIENIE:

Emilia Schroeder kl. IIIa

Karol Skrzypiec kl. Ia

Serdecznie gratulujemy!

Tekst i foto: Magdalena Styczeń

Wycieczka klasy VII

12 czerwca 2019 r. klasa VII była na wycieczce w Krakowie. Skorzystaliśmy z zaproszenia z Teatru Współczesnego w Krakowie i obniżenia cen biletów.

W Teatrze obejrzeliśmy sztukę pt. „Dziady cz. II” w wersji klasycznej. Jest to adaptacja utworu Adama Mickiewicza pod tym samym tytułem.

Mogliśmy obejrzeć, prastary i pogański, obyczaj przodków, polegający na wywoływaniu duchów. Z treści sztuki i lektury wynika ludowe spojrzenie na winę i karę: za popełnione winy trzeba odpokutować. Jednak cytat z treści poucza: „Kto nie był ni razu człowiekiem, temu człowiek nic nie pomoże”

Aktorzy próbowali nam przybliżyć te prawdy życiowe, a bliski kontakt z publicznością (bo to teatr kameralny) pozwolił nam realniej przeżyć przesłanie sztuki. Muzyka, światło i efekty akustyczne podkreślały atmosferę tajemniczości.

Po obejrzanej sztuce byliśmy na krótkich warsztatach teatralnych. Dowiedzieliśmy się o roli widza w teatrze oraz jak aktor może „grać ciałem”. Mogliśmy dowiedzieć się o roli reżysera, którego nie widać na scenie, a jest to osoba odpowiadająca za całość przedstawienia.

Ze względu na upalne temperatury nie udało nam się pospacerować wokół Krakowskiego Rynku i przypomnieć historię niektórych miejsc. Na koniec zjedliśmy smaczny posiłek w McDonaldzie i wróciliśmy do Szkoły.

Dziękujemy p. Patrykowi Bujakowskiemu za pomoc w opiece nad uczniami.



20190612_100031

Organizatorzy: p. Sylwia Szywalska, Jadwiga Wędel

/ tekst i zdjęcia J. Wędel /

 

WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO

z okazji Święta Patronki Marii Konopnickiej


20190603_074917

Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie ilustracji okładki dowolnej książki Marii Konopnickiej.

I MIEJSCE: Wiktoria Jeziorska kl. VI a

II MIEJSCE: Daria Adamek kl. IV a

III MIEJSCE: Wiktoria Ochojska kl. IV a

WYRÓŻNIENIE:

Aleksander Zych kl. IV A

Dawid Wypych kl. IV b

Julia Wilkosz kl. VI a


20190603_074911


Serdecznie gratulujemy.


20190603_074904

Organizator konkursu dla klas IV-VII Ewa Skóra


[Tekst i foto: E. Skóra]


Bieg po zdrowie

20190529_112656

W roku szkolnym 2018/2019 uczniowie klasy IV a i IV b przystąpili do programu
„Bieg po zdrowie”. Jest to program antytytoniowej edukacji zdrowotnej, który opracowany został przez Główny Inspektorat Sanitarny. Nadrzędnym  jego celem jest zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów
i e-papierosów.

Główne cele programu to:

  • kształtowanie prozdrowotnych postaw i zachowań dzieci i młodzieży

  • uświadamianie rodzicom wpływu biernego palenia tytoniu na zdrowie dzieci

  • kształtowanie zachowań asertywnych

  • uświadamianie młodzieży wpływu palenia na ich zdrowie

  • opóźnienie lub zapobiegnięcie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży

  • pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego.

Program został zrealizowany w postaci 6 lekcji tematycznych. Zajęcia realizowane były za pomocą zróżnicowanych metod aktywizujących w oparciu o scenariusze lekcji zawarte w poradniku dla nauczyciela. Podczas cyklu zajęć dzieci m.in. wypełniały ankietę dotyczącą wiedzy o zdrowiu, poznawały skład dymu tytoniowego, liczyły koszty jakie generuje palenie papierosów, przeprowadzały wywiad „Dlaczego nie palę?”, uczyły się udzielania odpowiedzi asertywnych, wykonywały plakaty przedstawiające szkodliwość palenia papierosów
i używania e-papierosów, wykonywały komiks – poradnik „Jak to zrobić żeby nie palić?”, pracowały przy tworzeniu antyreklamy dla papierosów. Uczniowie byli zachęcani do aktywnego udziału poprzez dyskusje, wymianę doświadczeń, spostrzeżeń czy pomysłów. Dzięki zajęciom uczniowie nauczyli się asertywności w zakresie uzależnień. Z realizacją programu zapoznani  byli również rodzice.

Koordynator programu: Ewa Skóra

[Tekst i foto : E. Skóra]