Szkoła Podstawowa w Nowym Brzesku
Aktualności


SZKOLNY KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK

R E G U L A M I N 

  • 1 . POSTANOWIENIA OGÓLNE
  1. Konkurs adresowany jest do uczniów klas IV- VIII Szkoły Podstawowej w Nowym Brzesku.
    Termin realizacji: 12.2019r. (według ustalonego harmonogramu)
  2. Należy dostarczyć zgłoszenie zawierające imię, nazwisko uczestnika, klasę, tytuł wykonywanego utworu do nauczyciela muzyki.


 

  • 2 . CELE KONKURSU
1. Podtrzymanie tradycji śpiewu kolęd i pastorałek.
  1. Poszerzenie wiedzy na temat tradycji bożonarodzeniowych.
  2. Rozwijanie młodych talentów muzycznych.
  3. Radość wspólnego muzykowania.

2. Promocja wykonawców biorących udział w Konkursie.
3. Kształtowanie umiejętności współzawodnictwa.

 

  • 3 . ZASADY UCZESTNICTWA
1 . Wykonawców oceniać będzie komisja konkursowa biorąc pod uwagę:
2 . Uczestnicy wykonują 1 utwór (kolędę lub pastorałkę).
  1. dobór kolędy, pastorałki do możliwości ucznia,
  2. czystość i poprawność wykonania,
  3. ogólne wrażenie artystyczne.

3 . Wykonawcy występują przy akompaniamencie własnym lub nagranym (bez wokalu,
na płycie CD lub nośniku USB).

4 . Konkurs odbędzie się dnia 12. grudnia 2019 roku godz. 10.00 w Szkole.
5 . Każdy uczestnik konkursu otrzyma Dyplom za udział.




Konkurs Recytatorski im. Ludwika Hieronima Morstina


20 listopada 2019 roku odbył się szkolny etap Konkursu Recytatorskiego im. Ludwika Hieronima Morstina
. 

Eliminacje były 1. etapem  konkursu powiatowego  poświęconego  Pamięci naszego regionalnego Pisarza.  W szkolnym konkursie brało udział 8 uczestników z klas V-VIII. Uczestnicy konkursu recytowali  utwory poetyckie dowolnych autorów.

IMG_0244


Komisja Konkursowa w składzie: p. Alicja Sendek, p. Gizela Poszwa, p. Katarzyna Olender przyznała następujące  miejsca i wyróżnienia:

Grupa młodsza V-VI:

I miejsce: Dorota Janczur- ucz. kl. Vb ,

 II miejsce: Gabriela Kubik-ucz. kl.VIb,

 III miejsce: Mikołaj Sendek-ucz. kl. VIb  ,

Wyróżnienie otrzymała: Julia Micuda- ucz. kl.VIb

Grupa starsza VII-VIII:

I miejsce: Amelia Ciepichał- ucz. kl. VIII ,

II miejsce: Wiktoria Łuczywa- ucz. kl. VIIa ,

III miejsce: Dominika Klasińska-ucz. kl. VIIb

Uczniowie przygotowywali się do konkursu pod okiem pań Polonistek- K. Olender, Poszwy, J.Wędel.

IMG-20191127-WA0001
[Foto: G. Poszwa]

Laureaci  I , II i III miejsca  reprezentowali  nas 22 listopada na  etapie rejonowym  Konkursu Recytatorskiego im. L.H. Morstina organizowanego przez Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach. Nasi Recytatorzy nie zajęli żadnych miejsc za swoje występy, ale p. Gizela Poszwa, pod której opieką uczniowie pojechali do Proszowic, stwierdziła, że jako grupa wypadliśmy bardzo ładnie.

Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy, że starają się dbać o kulturę słowa oraz ciekawie interpretować treść utworów.

 

Oto parę ważnych informacji o Patronie naszego Konkursu:

Pisarz, dramaturg, poeta, publicysta i tłumacz urodził się  12 XII 1886 r.

w Pławowicach , położonych w Gminie Nowe Brzesko.

Jest autorem wielu utworów wystawionych na scenie, np. „Obrona Ksantypy”, „ Polacy nie gęsi”, „ Kleopatra”. O pięknie przyrody i życiu wiejskim pisał w poezjach „Chwasty kwitnące na rodzajnem polu”


morstin
[Zdjęcie pochodzi ze strony https://www.zakopane.pl]

Ludwik Hieronim Morstin ( 1886-1966 )

Cenił spotkania i rozmowy z ludźmi. Przyjaźnił się z wieloma artystami. Swoje spotkania z ludźmi, umiłowanie teatru, wrażenia z podróży, piękno dalekich miejsc i Ziemi Proszowickiej opisał w wielu wspomnieniach, np.: „Opowieści o ludziach i zdarzeniach”, „Spotkania z ludźmi”, Z niejednej szuflady”.

Ludwik Hieronim Morstin w swoim pałacu w Pławowicach zorganizował zjazdy Poetów, Pisarzy, Literatów. Na zjeździe w 1928 roku Młodzież naszej Szkoły pod opieką nauczycieli Alicji i Franciszka Bryłów oraz Józefa Reraka brała udział w tym spotkaniu. W czasie zjazdu recytowano wiersze, wystawiano przedstawienia teatralne, prowadzono rozmowy na tematy literacko-artystyczne. W Pławowicach bywał Julian Tuwim, Leopold Staff, Maria Pawlikowska Jasnorzewska i wielu innych artystów. /  Drugi zjazd odbył się w 1929 r. /

W 1945 roku  Pisarz musiał wyprowadzić się z Pławowic, później mieszkał w Krakowie, Zakopanem i Warszawie. Zmarł  12 V 1966 r. w  Warszawie i wraz z żoną Janiną ( nazywaną Niną),  pochowany jest na Powązkach.

 

Ciekawostki:

W czerwcu 2006 roku , w Roku Morstina, odbył się 3 zjazd Poetów i Gości

w Pławowicach. Uczniowie z naszej Szkoły pod opieką p. Alicji Sendek wystawili

przedstawienie pt. „ Powrót Odysa” npdst. sztuki pt. „ Penelopa” .

W maju 2007 r. w ramach IX Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego

 odbył sie w Pławowicach na terenie dawnej posiadłości Ludwika Hieronima Morstina

 happening ogrodowy pod tytułem "Ogród poetów". Aktorami byli mieszkańcy gminy.

 

/ tekst: J. Wędel /

Andrzejki w naszej szkole…..                 

 

W listopadową ciemną noc,

swój los wywróżę sobie,

bo wróżby dziwną mają moc,

mówiły mi o Tobie.

- czyli jak obchodziliśmy Andrzejki w Naszej Szkole

 

Andrzejki znane również jako Jędrzejki lub Jędrzejówki – to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja. Od wieków w noc świętego Andrzeja młode panny zbierały się, by dowiedzieć się jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ten dzień pełen czarów i wróżb obchodzili w wigilię świętej Katarzyny, jednak z biegiem czasu ich zwyczaj zatarł się i dzisiaj dziewczęta i chłopcy spotykają się wspólnie, w noc świętego Andrzeja, aby razem uchylić rąbka dotyczącej ich tajemnicy.

Współcześnie Andrzejki są wspaniałą okazjądo dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Nie da się ukryć, iż wróżby pobudzają wyobraźnię, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Uczniowie już od dawna zastanawiali się co spotka ich w życiu. Z niecierpliwością oczekiwali na ten niezwykły, inny niż wszystkie dni dzień, pełen tajemniczych wróżb i czarów.

28 listopada w naszej szkole odbyła się długo wyczekiwana przez uczniów zabawa andrzejkowa. Przez południem w  godz. 8.30-11.30 bawili się uczniowie klas I-III.Zabawę uświetniły przeboje muzyki disco- polo,dziecięcej i współczesnej.  Uczniowie z wielką radością i zaciekawieniem uczestniczyli we wróżbach, gdyż każdy chciał wiedzieć, co go czeka w przyszłości- szczęście, pieniądze, pech czy może jakaś inna niespodzianka.

Serdeczne podziękowania dla przedstawicieli  Samorządu Szkolnego w składzie : Dominika Klasińska, Maja Bodzioch, Wiktoria Poszwa, CasandraOkeke, Krzysztof Waryłkiewicz, Miłosz Pawlicki, którzy z pomocą Jacka Jakubowskiegoprzygotowali muzykę do wspólnych pląsów, zabawiali najmłodszych kolegów i koleżanki podczas nauki układów tanecznych oraz na kilka chwil poczuli się jak najprawdziwsi wróżbici i odkryli w sobie umiejętności wróżenia. Wszyscy tego dnia byli bardzo radośni i świetnie się bawili, a zabawa przy muzyce, różnorodne wróżby i słodki poczęstunek w klasach był dopełnieniem tego wesołego i magicznego dnia.

Tekst: Magdalena Styczeń





Dyskoteka
 Samorządu Uczniowskiego

z okazji Andrzejek

 

 

W czwartek 28 listopada 2019r. na hali sportowej  odbyła się kolejna dyskoteka dla wszystkich uczniów klas I-VIII. Zaplanowano zabawę taneczną w dwóch turach do południa dla najmłodszych i dla starszych od godz. 17.00 do 20.00. Uczestniczyło w niej bardzo wielu chętnych uczniów, którzy w poprzednich dniach przynieśli od swoich Rodziców pisemne zgody na udział. Młodsi i starsi bawlili się pod opieką nauczycieli i Pani Dyrektor.

Panie z naucznaia początkowego i uczniowie z Samorządu przygotowali okolicznościowe dekoracje z napisem, balonami i serpentynami. 
 
Warto wspomnieć o "baśniowej ekipie" andrzejkowych wróżbitów z klas VII - VIII czyli starszch członkach Samorządu Uczniowskiego, którzy przygotowali przeprowadzili tradycyjne wróżby i zabawy dla młodszych dzieci.

Na popołudniowej zabawie sprawdzeni dyskdżokeje z klasy ósmej znów zapewnili szeroki zakres muzyki tanecznej od dance-disco przez disco-polo i hip-hop po tradycyjne hity jak „Pszczółka Maja”. Uczniowie i uczennice bawili się indywidualnie popisując się własnymi pomysłowymi układami choreograficzymi, w parach mieszanych ale także w dużych grupach klasowych wesoło tańcząc różne kroki w kółkach.
Największym przebojem imprezy okazała się tym razem aż trzkrotnie odtańczona w wielkim kręgu „Belgijka”; w pierwszej połowie imprezy zatańczyliśmy ją w dwóch rządach ucząc się przejść, obrotów i kroków a na finał imprezy wykonało ją niemal 50 par skocznie pląsając w wielkim kręgu.
Należy również wspomnieć o osobach tradycyjnie „podpierających ściany” – bez tego nielicznego acz wytrwałego grona, dyskoteka nie była by tak udana ;-) Warto wspomnieć, że na Andrzejkach ten zespół obserwatorów bardzo się zminiejszył. 

Dziękujemy serdecznie wszystkim zaangażowanym osobom dzięki, którym mogła się odbyć ta fantastyczna popołudniowa szkolna imprezka!

[Tekst: Als]



KINO SFERYCZNE


Dnia 21 listopada w budynku szkolnym nasze Przedszkolaki miały przyjemność 
obejrzeć film pt. "Kaluokahina- rafa koralowa", pokazywany pod kątem 360° .
Przeplata się w nim intrygująca historia zanikającej rafy i jej bohaterów: młodej ryby piły o imieniu Jake oraz paranoidalnej rybki o imieniu Mały. Film pokazał, jak bardzo nasze życie może być zależne od tego, co dzieje się dookoła nas.
Niepowtarzalne widoki z głębin oceanu, efekty dźwiękowe oraz przekonujące głosy lektorów pozwoliły dzieciom znacznie lepiej zrozumieć
i zapamiętać przekazaną wiedzę.

kaluokahina

[Tekst i foto: K. Czaja]

Pokazy kina sferycznego wraz z prelekcjami trwały w naszej szkole przez trzy dni 19 - 21 listopada 2019r.. Młodsi uczniowie z radością oglądali piekne widowiskowe animacje np. o tematyce ekologicznej pt. "Tajemnice drzew". Starsi uczniowie mieli możliwośc wybrać dla siebie projekcje o tematyce naukowej poświęcone zagadnieniom z biologii, astronomii czy historii.

Koordynatorką wdarzenia była p. Justyna Gorzałczany, której serdecznie dziekujemy za ciekawą inicjatywę wzbogacjącą wiedzę i doświadczenia uczniów z naszej szkoły.


Redakcja 




Pluszowy miś – historia niezwykłej maskotki


Kalendarz pełen jest ciekawych dat i dni do świętowania - wśród nich na szczególną uwagę zasługuje Dzień Pluszowego Misia.
 miś

To bardzo sympatyczne święto obchodziliśmy w naszej szkole 25 listopada 2019r. To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś obchodził swoje setne urodziny.

Mało kto wie, że pluszowy miś to zabawka -symbol z niezwykłą historią.

 Wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta, który w 1902 roku wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie.Jednym z czytelników gazety był pewien producent zabawek, który zainspirował się tym wydarzeniem i stworzył nową zabawkę dla dzieci, właśnie w formie pluszowego misia. Nazwał go Teddy Bear, co było oczywistym nawiązaniem do imienia prezydenta USA.

Dziś pluszowy miś to kultowa zabawka na całym świecie i mimo upływającego czasu oraz pojawiania się coraz bardziej nowoczesnych rozrywek dla dzieci, bywa największym przyjacielem dziecka.

Popularność maskotki sprawiła, że chętnie wykorzystuje się ją w powstających bajkach dla dzieci. Na przestrzeni lat powstało wiele kultowych misiowych postaci takich jak m. in. Kubuś Puchatek, Miś Paddington, Miś Barnaba. W Polsce również narodzili się nowi pluszowi bohaterowie np. Miś Uszatek, Miś z okienka, Miś Coralgol.

Miękki pluszak jest ponadto symbolem dobra, miłości, ciepła, łagodności i opiekuńczości, czyli tego wszystkiego, czego jako ludzie bardzo pragniemyi oczekujemy.

Głównym celem promowania w naszej szkole tego wyjątkowego święta była chęć ucieczki od agresji i przypomnienie wszystkim najważniejszych wartości tj. dzieciństwo, przyjaciel, miłość, ciepło, zabawa. Z tymi słowami  łączy się właśnie Pluszowy Miś-przyjaciel z dzieciństwa, zawsze wierny i oddany. To jemu powierzamy swoje sekrety i to on ma nas uchronić od zła i niebezpieczeństw. Maskotki  naszych uczniów z klas I-III były różne od bardzo malutkich do bardzo dużych. Ilość pluszowych przyjaciół w tym roku była imponująca. Na pamiątkę tego święta wszyscy zrobiliśmy sobie zdjęcia ze swoimi,,mięciutkimi’’ przyjaciółmi.

Dzięki uprzejmości Sieci Sklepów EURO WM S.C   A. Wądek, D. Wądek wszyscy uczniowie najmłodszych klas zostali obdarowani słodkim upominkiem w postaci czekoladowego batonika ,, Lubisia’’. Bardzo serdecznie dziękujemy Sieci Sklepów Euro za słodkie wsparcie naszego świętowania!!!!



Cały dzień upłynął w bardzo sympatycznej i ciepłej atmosferze. Na zakończenie spotkania stwierdziliśmy zgodnie ,że świat bez pluszowych misiów byłby bardzo smutny. Z niecierpliwością czekamy na kolejne świętowanie Dnia Pluszowego misia już za rok!!!

Zdjęcia i tekst- Magdalena Styczeń