Szkoła Podstawowa w Nowym Brzesku
Aktualności

XIV Małopolskie Dni Wierzby Głowiastej w nowobrzeskiej szkole
6-7 marca 2020r.

W piątek 6. marca w naszej szkole odbył się pierwszy dzień obchodów XIV Małopolskich Dni Wierzby Głowiastej w Nowym Brzesku. Organizatorami wydarzenia byli Stowarzyszenie Proszowickich Hodowców Gołębi i Drobnego Inwentarza, Koła Gospodyń Wiejskich ze Szpitar, Hebdowa i Majkowic, Ochotnicze Straże Pożarne z Hebdowa, Majkowic, Szpitar i Rudna Dolnego oraz Zespół Przedszkolno-Szkolny w Nowym Brzesku. Pod bacznym okiem Pani Dyrektor Magdaleny Doniec przygotowaliśmy się bardzo starannie do powitania licznego grona zaproszonych gości z Województwa Małopolskiego i  Powiatu Proszowickiego oraz nauczycieli i uczniów z zaprzyjaźnionych szkół.

Budynek szkolny radośnie „rozkwitł” wiosenną zielenią dekoracji, kwiatów i motyli a także wierzbowych gałązek z baziami. W holu wejściowym sympatycznie gruchały żywe gołębie, które zaskakiwały różnorodnością ras i …statecznym zachowaniem. Na starannie wyeksponowanych wystawach pojawiły się uczniowskie prace plastyczne, fotograficzne i techniczne z gminnych konkursów zorganizowanych specjalnie z okazji Dni Wierzby. Jednym z najbardziej spektakularnych elementów dekoracji okazały się realistycznie wykonane wierzby rosochate, które swoją spękaną korą, korzeniami i dziuplami budziły zachwyt oglądających. Naszemu spotkaniu przyświecało motto: „Ziemia nie jest własnością człowieka, to człowiek należy do niej…”.

Kulminacyjnym momentem dnia była uroczysta akademia na hali sportowej. Po ciepłych powitaniach i przemówieniu Pana Burmistrza Krzysztofa Madejskiego odśpiewano hymn naszej szkoły. W czasie programu artystycznego zaprezentowano różnorodne uzdolnienia naszej młodzieży. Wysłuchaliśmy nastrojowych recytacji poświęconych przyrodzie, obejrzeliśmy pełen gracji wiosenny menuet pierwszaków, wymowną pantomimę o tematyce ekologicznej przygotowaną przez siódmoklasistów oraz humorystyczną scenkę aktorską o chorej ziemi w wykonaniu klasy szóstej. Uczennice z klas drugich i trzecich zatańczyły sportowy układ taneczny z zielono - żółtymi szarfami. Piątoklasiści z przytupem zaprezentowali się w autorskim pokazie folklorystycznym pokazującym korzenie naszej kultury. Głośne brawa otrzymali uczniowie uzdolnieni językowo, którzy w pięciu językach europejskich wyrecytowali wiersz o wierzbie. Na środku znaleźli się także opiekunowie i uczniowie z „Klubu odkrywców”, którzy odznaczyli się w promowaniu turystyki krajoznawczej. Klimat uroczystości budowała perfekcyjna praca konferansjerów oraz wspaniała oprawa muzyczna, doskonale dobrane teksty piosenek, urzekające nowe melodie ale też te tradycyjne wykonane wspaniałymi głosami naszych uczniów. W radosne śpiewy w czasie uroczystości mogli włączać się wszyscy goście, bo na miejscach czekały na nich specjalnie przygotowane śpiewniki. Na finał akademii zaprezentowały się klasy I - III oraz odziały 6 i 5-ciolatków. Zobaczyliśmy cudowny, pełen fantazji i barw pokaz mody z recyklingu, przygotowany przez „domowych kreatorów mody” dla swoich małych modeli i modelek.
Warto wspomnieć, że świętowanie Dnia Ziemi wraz z różnorodnymi aktywnościami ekologicznymi jest doroczną tradycją naszej placówki, którą z inicjatywy pani Marii Bąk, od wielu lat kontynuujemy z naszymi uczniami.

Po zakończeniu pierwszej części prezentacji artystycznej Dyrekcja i organizatorzy konkursów gminnych rozdali nagrody zwycięzcom, których prace zostały wybrane przez niezależne jury, jako najlepsze w poszczególnych konkursach:

- literackim twórczości własnej „O czym szumią wierzby?”,

- plastycznym „Krajobraz z wierzbą w tle”,

- technicznym: „Budowa budek lęgowych dla ptaków”

- fotograficznym: „Piękna nasza wierzba”.

Kolejnym punktem wydarzeń był odbiór certyfikatów i sadzonek promiennej wierzby św. Siostry Faustyny przez zaproszonych gości. Każdy chętny gość i uczeń również mógł zaopatrzyć się w certyfikowaną sadzonkę wierzby i posadzić ją w swoim najbliższym otoczeniu. Były również inne sadzonki drzew liściastych i iglastych dostarczone przez organizatorów.

W dalszej części spotkania Pan Prezes Waldemar Bucki przybliżył zebranym ideę i historię Małopolskich Dni Wierzby Głowiastej oraz zaprezentował swoich współpracowników i prelegentów z krakowskich szkół wyższych oraz organizacji ekologicznych. Mieliśmy ogromną przyjemność wysłuchać interesujących wykładów:

- prof. dr hab. Andrzeja Dubiela nt. „Znaczenie drzew w przyrodzie”,

- dr inż. Stanisława Flagi „Małopolska przyroda i jej pszczele skarby”,

- mgr inż. Adriana Kupczyka „Gospodarka w obiegu zamkniętym w produkcji rolniczej”,

- dr Ireneusza Kaługi „Życie i zwyczaje bociana białego”.

W drugiej części pokazów artystycznych przygotowanych przez Przedszkole Samorządowe podziwialiśmy odwagę i spontaniczność przedszkolaków, które pod opiekuńczymi skrzydłami swoich Pań zapewniły nam magiczne chwile. W wykonaniu najmłodszych dzieci z naszego Zespołu słyszeliśmy  wierszyki o tematyce przyrodniczej. Zobaczyliśmy poszczególne grupy dzieci w barwnych kostiumach, które energicznie tańczyły i radośnie śpiewały do znanych przebojów Majki Jeżowskiej i innych wykonawców. Na koniec obejrzeliśmy spektakl teatru ruchu pt. „Zagłada ziemi” w wykonaniu grupy tanecznej z Zespołu Szkół Rolniczych w Piotrkowicach Małych.

W trakcie święta uczniowie poszczególnych klasy brali udział w różnorodnych zajęciach warsztatowych. Były to:

- „Budowa domków dla dzikich pszczół” - prowadził p. Andrzej Olender z grupą młodzieży z Ostrowa,

- „Sadzenie drzewek” pod kierunkiem p. Waldemara Buckiego prowadzili nauczyciele z naszej szkoły,

- „Wikliniarstwo” – prowadził p. Tomasz Sasiński,

- Florystyka „Ogrody w szkle” – prowadziły panie z Rady Rodziców Agnieszka Pasek, Aneta Wójcik i Paulina Stępa,

- Warsztaty plastyczne „Drewno, kamień i akwarela” – prowadziła p. Renata Płatek

Organizując ten uroczysty dzień pomyślano także o tym, by żadna z odwiedzających nas osób nie czuła się zagubiona w ogromnym budynku. Zadbali o to ósmoklasiści, którzy z wielką kulturą pełnili obowiązki gospodarzy prowadząc gości do szatni, na halę sportową, na warsztaty czy na przerwę kawową. Przy tym ostatnim na medal spisały się Koła Gospodyń Wiejskich z Hebdowa, Szpitar i Majkowic, które przygotowały poczęstunek ze wspaniałych lokalnych przysmaków.

Do przygotowania spotkania z miłośnikami przyrody aktywnie włączyła się cała społeczność szkolna. Dyrekcja i nauczyciele dawali przykład swoim zaangażowaniem i kreatywnością organizując różnorodne działania w tym konkursy, dekoracje a nawet pamiątkowe kotyliony. Uczniowie z poświęceniem przygotowywali się do występu, zadbali o sale lekcyjne i pomagali w upiększaniu korytarzy. Rodzice zatroszczyli się o wspaniałe warsztaty florystyczne i plastyczne, przygotowali bajeczne stroje do pokazu mody z recyklingu i do innych występów naszych najmłodszych artystów. Pracownicy obsługi wykazali się poświęceniem i odpowiedzialnością biorąc udział we wszystkich pracach organizacyjnych i porządkowych.
Wyrażamy im wszystkim wielką wdzięczność za to, że stanęli na wysokości zadania, jak podkreślali oczarowani goście.

W sobotę 7. marca wzdłuż brzegu Wisły rozpoczęły się prace ogławiania wierzby. Strażacy z OSP z Hebdowa, Majkowic, Szpitar i Rudna Dolnego przycinali drzewa, a pozostali uczestnicy porządkowali gałęzie. Ogłowiono 15 drzew, a następnie posadzono 10 nowych wierzb uzupełniając w ten sposób puste miejsca w szpalerze wierzb głowiastych. Słoneczna pogoda sprzyjała pracom a płonące ognisko tworzyło wspaniałą atmosferę.

            Po zakończonej pracy wszyscy przeszli do Centrum Kultury i Promocji, gdzie odbywała się druga część programu. Dokonano wyboru Króla i Królowej Wierzby Głowiastej. Królową została Pani Alina Krosta - radna Gminy i Miasta Nowe Brzesko a Królem - pan Henryk Pomykalski z Piotrkowic Małych.

            Wszyscy zebrani wysłuchali ciekawych wykładów. Uważni słuchacze mogli wygrać nagrody w przeprowadzonych konkursach. Wśród trzech zwycięzców znalazł się uczeń klasy I Szkoły Podstawowej w Nowym Brzesku - Janek Kawiorski. Gratulujemy!

            Spotkaniu w Centrum Kultury towarzyszyła degustacja wyśmienitych miejscowych potraw przygotowanych przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich ze Szpitar, Hebdowa i Majkowic.

            W opinii wszystkich uczestników XIV Małopolskie Dni Wierzby Głowiastej były bardzo udane i zakończyły się pełnym sukcesem. 


Tekst: Alicja Sendek

Foto. Anna Kawiorska, Alicja Sendek



* Link do relacji z pokazu mody z recyklingu w Telewizji Proszowice:
https://www.facebook.com/telewizja.proszowice/videos/2676112672671687/

Linki do filmów z innych występów z naszej uroczystości w Telewizji Proszowice:

https://pl-pl.facebook.com/telewizja.proszowice/videos/506600143550421/

https://pl-pl.facebook.com/telewizja.proszowice/videos/2822719001143075/


** Nasz artykuł i fotorelacje na stronie Miasta i Gminy Nowe Brzesko   http://www.nowe-brzesko.pl/pl/206/7641/xiv-malopolskie-dni-wierzby-glowiastej-w-nowobrzeskiej-szkole-6-7-marca-22r-.html

*** Foto relacja z drugiego dnia w Dzienniku Polskim: https://dziennikpolski24.pl/nowe-brzesko-malopolskie-dni-wierzby-glowiastej-oglawiali-i-sadzili-wierzby-nad-wisla-zdjecia/ar/c1-14844182